Bize iletmek istediğiniz bir şey mi var?

Görüşlerinizi bize +90 (507) 947 3333 no’lu Hattımızı arayarak, müşteri memnuniyet anketlerini doldurarak, bilgi@theavm.com adresine göndereceğiniz e-postalar aracılığı ile veya web sitemizdeki görüş ve öneri formumuzu kullanarak iletebilirsiniz.

Bizimle paylaşılan her görüş ve şikâyet, süreçlerimizi ve kalite standartlarımızı geliştirmek için bize verilmiş bir fırsattır. Kalite Sorumlularımız şikâyetlerinizi bu bilinçle hızlı, şeffaf, dikkatli ve objektif bir şekilde değerlendirerek size en kısa sürede cevap verecektir.

Hakkımızda daha detaylı bilgi almak ve basında yer alan theAVM.com haberlerini incelemek için lütfen tıklayınız.

Müşteri Hizmetleri ”servisimiz haftanın 7 günü, 24 saat gönderdiğiniz sorulara en hızlı şekilde yanıt verir. Telefonla hizmet servisimiz her gün 08.00 – 24.00 saatleri arasında çalışır.

Bu arada belki bize iletmek istediğiniz konu ile ilgili aşağıdaki kaynaklardan da yararlanabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize ulaşan tüm iletişim taleplerini 1 iş günü içinde cevaplamaya çalışıyoruz.


Sıkça Sorulan Sorular

Destek ekibimizden yardım alabilir; aradığınız soruların cevaplarını sıkça sorulan sorularda bulabilirsiniz. Sıkça sorulan sorular için tıklayın